دریچه منهول چدنی

دریچه منهول چدنی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 57 میانگین: 5]

شاید تا به حال به دریچه ورودی چاه ها دقت کرده باشید. از این دریچه منهول به عنوان پوشش برای چاه ها استفاده میشوند و در انواع مدل ها و جنس ها در بازار عرضه میشوند. یکی از آنها دریچه منهول چدنی است که از جنس چدن ساخته میشود و قدمت آن از دریچه های با جنس های دیگر بسیار بیشتر است. قطعا این دریچه ها مزایا و معایبی که ما در ایستا پلیمر شریف آنها را برای شما گردآوری کرده ایم.

 

مشخصات دریچه منهول چدنی در تهران

همانطور که میدانیم، چدن از آلیاژ هایی نظیر کربن(6/2 درصد)، آهن( 95%) و سیلیسیم( 3 درصد) متشکل شده است. فولاد هم مانند چدن از کربن تشکیل شده است اما مقدار کربن در چدن  بیشتر از دو درصد است. این دریچه ها از قدیم به عنوان پوشش برای دریچه های چاه، گودال ها، تاسیسات مخابرات، شرکت های آب و دریچه فاضلاب  و گاز کاربرد داشته است. دریچه های چدنی مقاومت زیادی دارند و بسیار کاربرد دارند. دریچه منهول چدنی به خاطر قالب شکلی متفاوت و  قیمت مناسب آن از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.

 

ابعاد تولید دریچه چدنی

این دریچه ها پس از این که ساخته شدند، در آزمایشگاه، تاییدیه تست دانه بندی مصالح میگیرند و سپس در انواع محیط ها از آن ها استفاده می شوند. برای ساخت این دریچه ها باید فشار بخار 8 ساعت باشد. این نوع دریچه ها در ابعاد مختلف بنا بر استفاده ای که از آن میشود ( صنایع مختلف و ریخته گری) در شکل های مربع، دایره ای و مستطیلی تولید میشوند. مهم ترین دریچه هایی که به شکل مربعی هستند طول شان از 30 سانتی متر تا 100 سانتی متر میباشند.

در شکل های مستطیلی ابعاد آن  30*20 ، 40*30، 50*40، 60*50 سانتی متر می باشد که تا 100*80  سانتی متر هم موجود است. در قالب های دایره ای سایز آن 60 و 100 سانتی متر است. این دریچه ها شامل سه نوع پوشش هستند که می توان به پوشش فلزی( چدن، آهن، فولاد، کامپوزیت، دریچه نانو کامپوزیت، کوپلیمری) ، پوشش بتنی( بتن معمولی، و بتن تقویت شده به کمک الیاف فولادی) و پوشش کامپوزیتی( FRP  که منظور پلاستیک تقویت شده با فیبر می باشد، BMC که شامل کربنات کلسیم و فیبر شیشه ای و میله های فولادی است، SMC که شامل زرین های پلی استر و کربنات کلسیم و مواد افزودنی  است) اشاره کرد.

 

مزیت استفاده از دریچه چدنی

در این نوع دریچه ها از چدن که یک فلز بسیار محکم است استفاده میشود. این دریچه محبوبیت ویژه ای در بین مردم دارد و اکثر مردم از آن استفاده میکنند. این نوع دریچه قابلیت تولید در هر 6 رده مقاومتی را دارد. این دریچه چون مقاومت کششی بالایی دارد مورد استفاده زیاد کاربران قرار میگیرد.

از مهم ترین کاربردی که این دریچه دارد، پوشش برای چاه های زیرزمینی می باشد. این کار برای این صورت می گیرد که از سقوط افراد در چاه ها و گودال ها جلوگیری میشود. در هنگامی که بخواهند تعمیراتی را برای خطوط آب و فاضلاب یا خطوط برق و گاز انجام دهند می بایست دریچه منهول چدنی را برداشته و آنگاه به تعمیرات آن بپردازند.

از معایب این دریچه ها میتوان به وزن بالای آنها و دشواری در حمل و نقل اشاره کرد. همچنین به دلیل ارزش بالای فلز آهن در جهان باعث شده که این درپوش های چدنی گزینه جذابی برای سارقین باشند و همین امر خسارت زیادی را به سازمانها و دولت ها تحمیل میکند. همچنین به دلیل جنس این درپوش ها در طول زمان دچار خوردگی و زنگ زدگی میشوند و گزینه مناسبی برای نقاط مرطوب نیستند. در عوض درپوش های جدیدی همچون دریچه منهول کامپوزیت و دریچه بتن پلیمری درپوش های جدیدی هستند که با علم و تکنولوژی روز دنیا ساخته میشوند و امروزه طرفداران زیادی در بین مشتریان ایستا پلیمر شریف پیدا کرده اند.

این دریچه ها در طرح های مختلف ساخته میشوند و در بازار به فروش میرسند. تولید کنندگان دریچه های چدنی برای کارکرد بهتر این دریچه، مقداری سیمان ضد سولفات در آن ترکیب میکنند. تولید دریچه منهول چدنی با کیفیت توسط شرکت ایرانیان ایستا پلیمر شریف صورت میگیرد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.