دریچه منهول دیگ بخار

دریچه منهول دیگ بخار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 57 میانگین: 4.9]

دیگ های بخار

دیگ های بخار در ایران مطابق استاندارد ملی 4231 یا بدون نظارت شخص ثالث تولید میشود. یکی از مهم ترین روش های تست بویلرها، بازبینی حضوری است که از طریق منهول ها انجام میگیرد. دریچه منهول دیگ بخار باید به گونه ای باشد که باز و بسته کردن آن در عین آسانی، باعث ضعف در مقاومت آن نشود. دریچه منهول دیگ بخار با توجه به اندازه دستگاه و نوع انتقال حرارت از طریق آتش و بخار آب؛ برای امکان باز و بسته شدن راه عبور تکنسین و کارگران برای مواردی که اشاره میشود؛ ایجاد شده و باید وجود داشته باشد.

  • آماده سازی و تست و راه اندازی اولیه
  • سرویس دوره ای ابزار دقیق، کالیبره کردن شیرآلات، سرویس و تجدید سختی گیر و خدمات مربوط به لوله آتشخوار و غیره
  • بازدید درصورت هرگونه ضرورت
  • جنس دیگ های بخار از ورق های فولاد است. بنا به نوع دیگ بخار از یک تا دو منهول برای دیگ تعبیه میشود. در مواردی که دو دریچه منهول لازم است یکی کنار درام آب و یکی کنار درام بخار وجود دارد.

 

دیگ های بخار

در تصویر شماتیک، محل ورودی منهول و نمایی از اندازه وشکل آن دیده میشود

جنس دریچه منهول دیگ بخار

جنس دریچه منهول دیگ بخار از چدن خاکستری است. با روش ریخته گری ماسه ای تولید میشوند. مطابق استاندارد های نظارت ترد پارتی در ایران باید ازجنس فولاد باشد. اهمیت فیت شدن کامل دریچه در زمان بسته شدن، مقاومت در برابر فشار داخلی دیگ و مقاومت در مقابل خوردگی در مورد این نوع از دریچه منهول کامپوزیت اهمیت بیشتری دارد.

ارتباط مستمر با بخار و حرارت امکان خوردگی و زنگ زدگی و لزوم به تمیز کردن و یا تعویض دریچه را بالا می برد. در ساخت دریچه ها به صورت خاص به ظرفیت دیگ باید توجه نمود و بعد از ساخت دریچه، پرداخت کاری و اطمینان از کیفیت آن اهمیت دارد. برای فیت شدن کامل نیز از گسکت های ویژه دریچه های دیگ بخار استفاده میشود.

 

جنس دریچه منهول دیگ بخار

نقشه نمونه ای محکم اما ساده از دیچه منهول دیگ بخار(نمای روبرو)

 

بررسی انواع و شکل دریچه منهول دیگ بخار

مطابق جستجوها تنها جنس فلزی این نوع از دریچه وجود دارد. در طراحی نیز به رینگ داخلی آن نیز باید توجه نمود. تعداد و اندازه ورودی نیز باید به صورتی باشد که یک نفر به راحتی دریچه را برداشته و از آن عبور کند. در صنایع سنگین برای دریچه های شبیه به دیگ ها، از ورق های فولادی و جوش کاری و هات گالوانیز کردن استفاده میشود(شرایط تحریم در نوع پروسه تولید بی تاثیر نیست)

محصولات پیشنهادی: دریچه فاضلاب

شکل دریچه منهول دیگ بخار

نمونه ای ساخته شده از دریچه منهول بویلر ها

 

اشکال هندسی مانند مستطیل و مربع در ساخت دریچه ها کاربرد ندارند. شکل هایی مانند دایره یا بیضی مناسب تر هستند. در این اشکال میتوان نقاط حساس را در امتداد خطی که بیشترین فشار را تحمل میکنند، در طراحی لحاظ کرد. این به ضخامت پوسته بویلر و محل منهول نیز بستگی دارد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.