مواد شیمیایی معدنی

مواد شیمیایی معدنی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مواد شیمیایی معدنی در بازیابی کارآمد سنگ معدن از ذخایر طبیعی بسیار موثر هستند. این مواد شیمیایی خلوص مواد معدنی و فلزات را بهبود می‌بخشند. عملیات مختلفی درگیر هستند که به مواد شیمیایی مانند عوامل آبگیری، امولسیفایرها، معرف‌های شناورسازی، سرکوب کننده‌های کنترل گرد و غبار، کف کننده‌های شناور، لخته سازها، منعقد کننده‌ها و جمع کننده‌ها نیاز دارند. هر یک از انواع مواد شیمیایی معدنی را می‌توان در کاربردهای مختلف در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار داد.

مواد شیمیایی معدنی چیست؟

هر ماده روی زمین از اتم‌ها ساخته شده است که اجزای سازنده همه مواد هستند. انواع مختلفی از اتم‌ها وجود دارند و هر نوع اتم به عنوان یک عنصر طبقه بندی می‌شود. اتم‌ها به یکدیگر پیوند می‌خورند و مولکول‌هایی را تشکیل می‌دهند که تراکم‌های سازمان یافته‌ای از انواع مختلف اتم‌ها هستند. 92 عنصر به طور طبیعی روی زمین وجود دارند. حدود 20 عنصر بیش از 95 درصد از کل ماده روی زمین را تشکیل می‌دهند، بقیه عناصری نادر هستند.

یک مولکول آب ازH2O ، دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن تشکیل شده است. وقتی مولکول‌های آب در کنار هم قرار می‌گیرند، بدنه‌ای از آب را تشکیل می‌دهند. اتم‌ها بر اساس بارهای مثبت و منفی به هم می‌پیوندند. پیوند مولکولی به دلیل پروتون (بارهای مثبت) یا الکترون (بارهای منفی) موجود در آنهاست. اما چیزی که حاوی پیوند کربن به هیدروژن نباشد، جزء مواد معدنی محسوب می‌شود. درحقیقت، اکثر ترکیبات موجود در این جهان از نظر ماهیت معدنی هستند. هر ماده معدنی دارای نسبت مشخصی از مولکول‌های خاص در ساختار خود است.

انواع مواد شیمیایی معدنی

در زیر به انواع مواد شیمیایی معدنی اشاره می‌کنیم:

لخته کننده‌ها و منعقد کننده‌ها

شرکت‌ها این طیف از مواد شیمیایی معدنی را برای بهبود عملکرد کلی با تطبیق بار و وزن مولکولی با خواص دوغاب معدنی خریداری می‌کنند. فلوکولانت‌ها و منعقد کننده‌ها برای کاهش هزینه کلی کاربردهای فرآوری مواد معدنی طراحی شده‌اند.

کمک‌های آبگیری

مواد شیمیایی آبگیری در عملیات معدنی برای آبگیری کانی‌های معدنی، کنسانتره‌ها و جامدات کاربرد دارند. صنایع مواد شیمیایی معدنی متعلق به این دسته را خریداری می‌کنند تا رطوبت موجود در طی فیلتراسیون دوغاب‌های معدنی مانند سنگ معدن اکسید روی، آهن، سرب و مس را کاهش دهند. صنایع تولیدی این محصولات را از تامین کنندگان مواد شیمیایی معدنی خریداری می‌کنند تا هزینه‌های جابجایی و سوخت را کاهش دهند.

سیالات انتقال حرارت

سیالات انتقال حرارت که به عنوان مبدل حرارتی نیز شناخته می‌شوند، برای انتقال حرارت بین دو یا چند سیال استفاده می‌شوند. آنها در هر دو فرآیند گرمایش و سرمایش کاربرد پیدا می‌کنند. شرکت‌ها مواد شیمیایی معدنی این دسته را برای استفاده در طیف وسیعی از تجهیزات معدنی خریداری می‌کنند. سیالات مبدل حرارتی راندمان فرآیندهای تراکم، گرمایش و سرمایش را افزایش می‌دهند.

پراکنده کننده‌ها

دیسپرسنت‌ها آنتی اسکالانت‌های کارآمدی هستند که تولیدکنندگان به دلیل خواص رئولوژیکی و پراکندگی موثر آنها را از تامین کنندگان مواد شیمیایی معدنی خریداری می‌کنند. این نوع مواد شیمیایی معدنی در فرآوری کائولن و طلا کاربرد دارند. دوغاب، از رسوب سولفات باریم، سولفات کلسیم، سولفات استرانسیم و کربنات کلسیم در سیستم‌های صنعتی جلوگیری می‌کند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.